IPTV nedir? IPTV Servis Kılavuzu

IPTV, İnternet Protokolü Televizyonu anlamına gelir. Kabloya kaydolmanıza gerek kalmadan en sevdiğiniz TV şovlarını izlemek için kullanabileceğiniz bir hizmettir. Ama tam olarak nasıl çalışıyor?

Bu yazıda, ücretsiz ve ücretli hizmetler de dahil olmak üzere farklı IPTV hizmetleri türlerini inceleyeceğim.

IPTV nedir?

IPTV hizmetleri, internet bağlantınızı kullanarak birden fazla TV kanalına erişmenizi sağlar. Bazı hizmetler ücretsizdir, bazıları ise aylık abonelik ücreti talep edecektir.

IPTV hizmetleri genellikle yüksek fiyatlı kablo aboneliklerinden daha ucuzdur. Bu hizmetler ayrıca, kablo sağlayıcısından önceden ayarlanmış zamanların aksine videoları kendi programınıza göre izlemenize olanak tanır.

Ücretli IPTV hizmetlerinin çoğu, canlı spor etkinliklerini içeren canlı TV kanalları sunacak. IPTV hizmetleri ayrıca bir film koleksiyonu da sunacak.

İsteğe Bağlı Video (VOD)

İsteğe Bağlı Video hizmeti, en sevdiğiniz TV şovlarını ve filmleri istediğiniz zaman izlemenizi sağlar.

İşte bazı popüler ücretli VOD hizmetleri

  • Disney+
  • Hulu
  • Netflix
  • Amazon Prime
  • Exxen
  • BluTV & Puhu Tv

Canlı Televizyon

Ödül şovları ve spor etkinlikleri de dahil olmak üzere canlı etkinlikleri izleyebileceğiniz IPTV hizmetleri vardır. Bu içerik geleneksel kablo yerine internet üzerinden yayınlanır.

İşte Canlı TV için bazı popüler ücretli seçenekler

İsteğe Bağlı TV

Bu IPTV seçeneği, her TV şovu ve filmi için ödeme yapmanız gereken yerdir. Bu seçeneklerin çoğu, ilgilendiğiniz her bölüm için ödeme yapmanıza veya tüm sezon için ödeme yapmanıza olanak tanır.

Google Play Store ve Apple iTunes, İsteğe Bağlı TV IPTV hizmetlerine örnektir.

Birden fazla TV şovu ve film izlemeyi planlıyorsanız, İsteğe Bağlı Video IPTV hizmetlerine gitmek daha ucuz olacaktır.

Yalnızca birkaç film veya TV şovu izlemekle ilgileniyorsanız, İsteğe Bağlı TV seçeneği işe yarayacaktır.

IPTV hizmetleri tüm ülkelerde kullanılabilir mi?

IPTV hizmetleri çoğu ülkede kullanılabilir, ancak yine de ülkenizde mevcut olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Yerleşik bir üne sahip güvenilir bir markaiptv.com sağlayıcıyla gitmek her zaman en iyisidir.

IPTV hizmetleriyle çalışan cihazlar

IPTV hizmetleri bilgisayarlar, akıllı TV’ler, cep telefonları, tabletler ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli cihazlarla çalışabilir. IPTV hizmetleri için internet TV çubuklarını ve kutularını da kullanabilirsiniz.

Bu internet TV çubukları ve kutuları, en sevdiğiniz IPTV hizmetleriyle kurulumu ve kullanımı kolay olan küçük dijital medya oynatıcılardır.

İşte popüler internet TV çubuklarının ve kutularının bir listesi

 • Amazon Fire TV çubuğu
 • Şimdi TV Smart Stick
 • Roku Akış Çubuğu
 • Apple TV
 • Google TV ile Chromecast

Bir IPTV hizmeti seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

IPTV hizmetleri için birçok seçenek var ve sizin için doğru hizmeti seçtiğinizden emin olmak istiyorsunuz.

İşte dikkate alınması gereken bazı önemli noktalar.

Fiyat

Çok sayıda ücretsiz IPTV hizmeti olsa da, çoğunun içeriğinde yerleşik reklamlar olacak. İçeriğinizi ticari olarak ücretsiz izlemek istiyorsanız, bunun için ödeme yapmanız gerekecektir.

Fiyatlandırma ve sundukları içerik türleri için karşılaştırmalı alışveriş yaptığınızdan emin olun. Bazı abonelikler ayda 5 ABD doları kadar az ve ayda 20 ABD doları veya daha fazla olabilir.

İyi Müşteri Desteği

Hizmetiniz çalışmadığında ve servis sağlayıcıyla iletişime geçmenin iyi bir yolu olmadığında sinir bozucu olabilir. IPTV hizmetinizin yaşadığınız sorunları gidermeye yardımcı olacak iyi bir müşteri desteğine sahip olduğundan emin olmak istersiniz.

Bir IPTV hizmetine karar vermeden önce müşteri hizmetleri incelemelerini okuduğunuzdan emin olun.